Kategorie
Nowości Telekomunikacja

Światłowody (FTTH) – krótkie wprowadzenie

Bez światłowodu trudno byłoby sobie wyobrazić współczesną telekomunikację, a zwłaszcza jej obecnie najważniejszą część, jaką jest przesył danych za pośrednictwem sieci internetowej. Sam pomysł przesyłania światła przy pomocy przezroczystych przewodów pojawił się już w latach 40-tych XIX w. po czym w latach 20-ych i 30-ych XX w. został znacznie rozwinięty. Po raz pierwszy zaprezentowano jego zastosowanie w 1956 r. na Uniwersytecie w Michigan.

Obecnie światłowód jest najlepszym sposobem, umożliwiającym praktycznie bezstratny przesył danych z dowolnego miejsca na świecie z ogromną szybkością, sięgającą ułamków sekund (straty są minimalne głównie dzięki ogromnej odporności na zakłócenia elektromagnetyczne w porównaniu do tradycyjnego okablowania). Oczywiście zanim ta technologia trafiła do naszych firm i domów minęło trochę czasu. Główną przyczyną były koszty, które wraz z pojawieniem się coraz to nowszych rozwiązań uległy znacznemu obniżeniu.

W 2017r. największa sieć światłowodowa w naszym kraju należała do Orange Polska. Popularność tej technologii spowodowała, że w przeciągu kilku lat rozpoczęto wymianę kabli miedzianych stosowanych tradycyjnie w telekomunikacji, na okablowanie światłowodowe. Obecnie światłowody to już standard. Sieć FTTH to nie tylko internet. To także telewizja, telefon oraz wszelkie inne szeroko rozumiane multimedia. Co najważniejsze, wszystkie te usługi transmitowane jednocześnie są praktycznie bezstratne dla każdego z nich oddzielnie, a to oczywiście dzięki zastosowaniu kabla światłowodowego.

Podsumowując: przyszłość należy i będzie należeć do ciągle rozwijanej technologii światłowodowej. Dzięki sieci FTTH świat stoi dla nas otworem, a wszelkie ograniczenia zaczynają przechodzić do historii.

W kolejnych artykułach poruszymy dokładniej kwestie związane z telekomunikacją.  Zapraszamy do uważnego śledzenia naszego fanpage na FB oraz strony internetowej.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *