Kategorie
Nowości Telekomunikacja

Krótka historia telekomunikacji mobilnej cz. II

Jednym z tematów, który poruszyliśmy w poprzednich artykułach była historia telekomunikacji mobilnej w Polsce. Przełom XX i XXI wieku okazał się dla jej rozwoju niezwykle znaczący. Wtedy właśnie sieć Plus GSM eksperymentalnie wprowadziła na rynek usługę Internetu mobilnego. Zintegrowanie GPRS z siecią GSM pozwoliło wprowadzić do użytku tzw. Protokół WAP, dzięki któremu Klient otrzymywał uproszczony dostęp do serwisów internetowych. Dużym ograniczeniem były wyświetlacze ówczesnych telefonów. Już wtedy zaczęto zadawać sobie pytanie, czy Internet mobilny może stać się konkurencją dla Internetu tradycyjnego.  Odpowiedź na to pytanie przyszła nieco później.

W roku 2002 nastąpiło obniżanie kosztów za połączenia, smsy, mmsy oraz oczywiście Internet mobilny (za pakiet 5mb płaciło się wtedy około 20 zł), co przyczyniło się do wzrostu konkurencji między operatorami sieci komórkowej. Zainteresowanie Klienta ofertą wymagało bowiem wielu zmian w polityce cenowej. Pamiętamy zapewne początek promocji z telefonami za 1zł.

W połowie 2003 r., kiedy telefonia komórkowa zaczęła osiągać swoje szczyty dzięki znacznie bardziej korzystnym ofertom abonamentowym, nikt już nie miał wątpliwości, że Internet mobilny to największy potencjał ogólnoświatowej sieci. Zaczęły pojawiać się tzw. bramki internetowe, dzięki którym można było wysłać wiadomość używając komputera, a odebrać za pomocą telefonu komórkowego.

Kolejne lata przynosiły następne zmiany w polityce cenowej. Standardem zaczęły stawać się oferty z nielimitowanymi połączeniami i bezpłatnymi smsami, co oczywiście przetrwało do dzisiaj. Nadchodziła jednak nowa era. To czas smartfonów – rewolucja w technologii, która zmieniła „telekomunikacyjny świat”.

Jak to wyglądało i przebiegało? Tego dowiemy się w następnym artykule. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *