Telefonia mobilna czyli telefonia komórkowa rozwinęła się na całym świecie w niesamowicie szybkim tempie. Jeszcze do niedawna ludzie używali dużych, nieporęcznych urządzeń z „antenką”. Obecnie zostały one zastąpione znacznie mniejszymi telefonami o większych możliwościach, często służącymi jako „mobilne biura pracy”. Za tym wszystkim kryje się ogromny postęp w warstwie infrastruktury telekomunikacyjnej jaki dokonał się na przełomie dwóch dekad.
W Polsce pierwsza sieć komórkowa powstała w 1991 roku. Była to spółka Centertel, która 19 czerwca 1992 r. wprowadziła na rynek pierwsze komercyjne usługi sieci mobilnej. Sieć Centertel korzystała ze standardu NMT450i. Transmitowany analogowo sygnał w modulacji FM nie posiadał żadnych zabezpieczeń i mógł być bezproblemowo podsłuchiwany przez nieuprawnione osoby. Do tego celu wystarczyło urządzenie radiowe umiejscowione w zasięgu stacji bazowej oraz wiedza na jakim kanale odbywa się dana rozmowa. W tamtych czasach telefony z „antenką” były bardzo drogie, podobnie jak minuta połączenia. Najpopularniejszy model Motorola Associate 2000 częściej zwana „cegłówką” bądź „kaloryferem” kosztował ponad 2500 zł. Na taki luksus mogli sobie pozwolić wówczas nieliczni.
Technologia analogowa ostatecznie została pożegnana w 1996r. kiedy to pojawiły się pierwsze sieci GSM. Na samym początku usługa była dostępna w Warszawie, a kilka miesięcy później w niektórych większych miastach. Po roku od wprowadzenia sieć GSM była już dostępna w ponad 200 miastach. Warto również wspomnieć o pierwszych telefonach „na kartę”, które pojawiły się w czerwcu 1998 r. w sieci Polkomtel. W tego typu telefonach płatność za połączenia dokonywana była prepaid (przed rozmową należało doładować kartę za określoną kwotę, ten typ płatności praktykuje się do dzisiaj).
W tym czasie jeszcze nikt z nas nie spodziewał się nadchodzącej rewolucji. Jedna z najważniejszych dat w historii telekomunikacji cyfrowej to 1 lipca 1999r. kiedy to wprowadzono technologię GPRS. Integracja GPRS z GSM było krokiem milowym, który zapoczątkował rozwój oraz wprowadzanie usług internetowych na masowy rynek telefonii komórkowej. Na tym nie kończy się rozwój telekomunikacji mobilnej. Początek nowej ery był już na wyciągnięcie ręki, ale o tym napiszemy w drugiej części naszego artykułu.