Kategorie
Nowości

Fale upałów w Polsce – przyczyny i skutki

Zapewne każdy z nas zwrócił uwagę na ogromną falę upałów, która przechodzi obecnie przez Polskę. Temperatury w cieniu przekraczają znacznie ponad 30 stopni. Anomalie pogodowe powoli stają się codziennością, bo kto z nas jeszcze dekadę temu pomyślałby np. o trąbach powietrznych nawiedzających coraz częściej nasz kraj. Co jest tego przyczyną?

 

Naukowcy od lat badają to zjawisko. Klimat zmienia, się , ale nigdy wcześniej te zmiany nie następowały w tak szybkim tempie. Wystarczy spojrzeć na wykres zmian klimatycznych w Polsce z kilku ubiegłych lat. Z łatwością dostrzeżemy, iż zimy są coraz krótsze, wiosna praktycznie nie istnieje, zanikła tak zwana granica między latem. Upały zaczynają się czasami  już w kwietniu.. Bywa, że  w listopadzie temperatura powietrza zbliża się do 20 stopni. Podsumowując to wszystko można dojść do jednego wniosku: nasz klimat diametralnie ulega zmianie.

Podczas gdy w Polsce panują śródziemnomorskie, wręcz tropikalne temperatury, kraje południowej Europy, które do tej pory słynęły z upałów, doświadczają srogich zim oraz bardzo krótkich okresów lata. Niestety, do tak poważnych zmian przykładamy się my sami. Polska, jako jedno z nielicznych państw, w dalszym ciągu opiera przemysł energetyczny głównie na paliwach kopalnych. W wielu polskich miastach ogrzewanie domów czy mieszkań odbywa się przy pomocy węgla,  co przyczynia się do emisji CO2 do atmosfery. W rankingu najbardziej zanieczyszczających powietrze europejskich krajów, Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc. Co dla nas znaczy taki wynik i jakie powinniśmy wyciągnąć wnioski? Otóż powinniśmy przede wszystkim zacząć od postawienia na czystą  energię. Źródła energii odnawialnej dla gospodarki to ogromna opłacalność ze względu na coraz szybszy  zwrot poniesionych kosztów. Fotowoltaika jest ratunkiem dla nas samych. Panele fotowoltaiczne, jak już wielokrotnie wspominaliśmy, zachowują swoją sprawność przez minimum 25 lat. Jednak dobre chęci nie wystarczą. Przede wszystkim należy zmienić mentalność Polaków, których wiedza na temat energii słonecznej jest nadal znikoma. Edukacja i uświadamianie powinny być nieodzownym elementem polityki naszego Państwa. Jeśli zatem zależy nam, aby powstrzymać klimatyczne zmiany, powinniśmy zacząć  od siebie i najbliższego otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *