Kategorie
Nowości

Agrofotowoltaika (APV) – co to jest?

Termin agrofotowoltaiki pojawił się na rynku zupełnie niedawno i został wprowadzony przez niemiecki Instytut Fraunhofer ISE. Jest to nic innego, jak jednoczesne wykorzystywanie ziemi na uprawy rolne oraz produkcję energii słonecznej. Instytut ISE przedstawił jak działa oraz jakie korzyści przynosi agrofotowoltaika. Przeprowadzony projekt miał miejsce nad Jeziorem Bodeńskim. Na 3 hektarach pól uprawnych zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 194 kW, która w skali roku jest w stanie wyprodukować energię dla około 62 czteroosobowych gospodarstw domowych.

 

W jaki sposób wykorzystano energię słoneczną z pól rolnych?

Przy budowie instalacji fotowoltaicznej wykorzystano moduły dwustronne, które zainstalowano na na 5-metrowych konstrukcjach o orientacji wschód – zachód. Zastosowanie tego typu modułów bardzo dobrze sprawdza się przy pokrywie śnieżnej. Dzięki temu można było zwiększyć wydajność instalacji nawet o 25% w porównaniu do modułów tradycyjnych.

Jak podaje portal gramwzielone.pl panele fotowoltaiczne produkowały energię, a jednocześnie ich ustawienie zapewniało odpowiednie nasłonecznienie uprawom. Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono, że straty w uprawach nie są duże. W przypadku koniczyny wyniosły 5,3%, zaś w przypadku pomidorów, pszenicy oraz selera od 18% do 19%. W przypadku upraw ziemniaków, nad którymi zainstalowano pilotażowy system fotowoltaiczny, Fraunhofer ISE podaje, że efektywność wykorzystania gruntów wzrosła o 186% w tym 103% przypadło na ziemniaki, zaś 83 % na produkcję energii. We wskazanych wynikach oparto się na porównaniu do zajęcia takiej samej powierzchni wyłącznie pod uprawę ziemniaków lub wyłącznie pod tradycyjny gruntowy system fotowoltaiczny. O 30% zmniejszyło się również nasłonecznienie gruntów. Przełożyło się to jednak na wyższą wilgotność gleby.

Korzyści płynące z agrofotowoltaiki.

Na chwilę obecną prowadzone są dalsze badania mające na celu wskazać korzyści płynące z agrofotowoltaiki. Już teraz wiemy, że ten typ upraw może zapewnić rolnikom dodatkowe źródło dochodu związane ze sprzedażą energii elektrycznej oraz obniżeniem kosztów produkcji rolnej.

Duże nadzieje w APV pokładają kraje, w których panują niekorzystne warunki atmosferyczne związane z suszą. Obecnie trwają kolejne badania w Indiach, gdzie dzięki zwiększeniu wilgotności gleby o 40% wzrosła produkcja pomidorów oraz bawełny.

Z przedstawionych analiz wynika, że agrofotowoltaika może stanowić dodatkowe źródło dochodu dla rolników, ale także stać się nadzieją dla krajów rozwijających się.

 

 

Źródło: www.gramwzielone.pl
Źródło zdjęcia www.kalendarzrolnikow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *